top of page

Merhaba, ben Utku.

Kadıköy'de yaşıyorum. Evimde çöp kovam yok. Ekolojik besleniyor, zehirsiz temizleniyor, temiz giyiniyorum. 

 

Alternatif gıda ağları gönüllü ve türeticilerindenim. Yerel/atalık tohumdan, zehirsiz, mevsiminde, adil gıda için çalışıyorum. Sıfır Çöp Platformunun ilk hayal edenlerindenim. Ekolojik çiftlikleri ve ekolojik üretim yapan üreticileri ziyaret ediyor, bir süre misafirleri oluyorum. Kentte Ekolojik Hayat blog, Instagram, Youtube ve Spotify hesaplarında deneyimlerimi paylaşıyorum.

10 yıl Oracle ve SAP partneri yazılım danışmanlık firmalarının satış ve pazarlama departmanlarında çalıştıktan sonra, hayal ortağımla birlikte Ekolojik Dönüşüm'ü kurduk. Sürdürülebilir projeler üretiyor, kurumlara eğitimler veriyoruz. Ülkemizin ilk ambalajsız dükkanı Atıksız Yaşam Dükkanını Kadıköy Belediyesi'yle açtık.

Sosyal ve yeşil girişim olan Ekolojik Dönüşüm'de sürdürülebilir ve günlük ürünler tasarlıyor ve Ekolojik Dönüşüm Dükkanında paylaşıyoruz. Ülkemizin ilk çelik pipetini, pipet fırçasını, kumaş kahve filtresini, çay kesesini, gıda bonesini, dil temizleyicisini ve çokça ürününü ürettik. Pipet fırçasını atık keçi kılından, yün lifi atık yünden, şimşir tarağı atık şimşirden, boynuz tarağı atık boynuzdan üretiyoruz. İstiyoruz ki atık çöp olmasın; nitelikli bir ürüne dönüşsün.

 

Geleneksel Anadolu zanaatlarını ve zanaatkarlarını seviyorum. El nakışı, ebru, çini, seramik yapıyorum. Fırça ve kalem kullanmayı seviyorum. Şu sıralar yün eğirmeyi ve gıda atığından kumaş boyamayı öğreniyorum. Metal, ahşap, kumaş gibi farklı ham maddeler hakkında bilgi sahibiyim. Usta ve zanaatkarları geziyorum. Sohbet ediyor, ürününü anlamaya çalışıyorum.

 

Fena olmayan bir tiyatro seyircisiyim. Tiyatro seyirciliğini İBBŞT'den öğrenmeye başladım, alternatif tiyatrolarda pekiştiriyorum. Alternatif tiyatroların güzel işler yaptığı bu dönemde tiyatro seyircisi olduğum için kendimi çok şanslı görüyorum. Seyirciyi sahnede karşılayan oyunlara ve bir oyunu defalarca kez seyredip kusurun kusursuzluğunu görmeye bayılıyorum.

Yemek yemek için yaşıyorum. Renkli, çeşitli ve yerel besleniyorum. Yediklerimizin bizimle yaşadığını, bu sayede yaşamaya devam ettiklerini düşünüyorum.

Yüksek sesle kitap okumayı çok seviyorum. Bazen kendi yazdıklarımı okuyorum. En sevdiğim yazar Yusuf Atılgan. En sevdiğim dizi Şaşıfelek Çıkmazı. Bakış açım: yerel yaşa, küresel düşün. 

Kadıköycü ve Salihliciyim. 

Sevgiler,
Utku Yılmaz

Kentte Ekolojik Hayat

instagram.png
youtube.png
spotify.png

Fotoğraf

Video

Podcast

spotify.png

Blog

B

Ekolojik Dönüşüm

instagram.png

Fotoğraf

youtube.png

Proje

spotify.png

Dükkan

D

P

bottom of page