top of page
  • Yazarın fotoğrafıUtku Yılmaz

Dünya Rakı Haftasından Mahrum Kalan İstanbul'a

2005'ten beri İstanbul'da yaşıyorum, ne trafiği ne betonu beni bu muhteşem şehirden soğuttu. Müziği, tiyatrosu, yemeği, tasarımı, sinemasıyla çeşit çeşit festivallerini, yılın neredeyse her günü, ülkemin başka hangi şehrinde bulabilirim ki! Bu bazen görkemli bazense kör topal festival/etkinlikler arasında kendisine en yakışanlardan birisi (belki de en çok yakışanı) Dünya Rakı Haftası’ydı. Beyoğlu, Kadıköy, Kumkapı gibi farklı yerler yüzden fazla meyhane bu etkinliğe katılıyor, bize birlikte kadeh kaldırmanın enfes hissiyatını veriyordu. Ay ne zaman Aralık olsa biz “Bu sene nerde kutluyoruz?” demeye başlıyorduk. e-posta gruplarında herkes mutlaka nefis mezeler olan birkaç seçenek sunuyor, o epostalar bir hafta dönüyor, dönüyor en nihayetinde bir meyhanede karar veriliyor ve coşkuyla sene kutlanıyordu. Çünkü biz birlikte çok güzeldik.

İlerleyen senelerde İzmir, Ankara, Adana vs kutlamaya başlandı, tüm ülkeyi sardı.

by Ahmet Coka

Ne var ki sene oldu 2014, ay oldu Aralık; biz yine meyhane seçmeye başladık. Üşenmedim adını hatırladığım meyhanelerden oluşan bir liste oluşturdum. 30’dan fazla meyhane çıktı. Yeni bir yerler keşfetmek düşüncesiyle birkaç alternatif araştırdık. Etkinlikleri sormak için telefon ettiğimizde etkinlik olmadığı cevabını aldık. Şehrin en güzel ilçelerinden biri, ilçenin en güzel meydanı, yan yana meyhaneler, ama etkinlik yok. Hayal kırıklığı ile başka ilçelere bakmaya başladık. Haftanın etkinlik haberlerinin olduğu sitelerine bakmak istediğimizde sitelerin hiçbirine giremedik. Tahminimce alkollü ürünlere teşvik eden her türlü sitenin yayından kaldırılması nedeniyle ulaşamadık. Arama motorlarına dünya rakı haftası yazdığımızda da elle tutulur bir sonuç alamadık.


Geçen sene de gidememiştik, ama ben her sene 30 Ağustos'un resmi tatil olup olmadığına Ağustos başı yeniden bakıyorum.


Oturdum düşündüm, senelerce katıldığımız etkinlikler benim hayal ürünüm müydü? Hepsi beynimin aldatmacası mıydı? (Halkın genç nüfusunda Leyla ile Mecnun sendromu olarak yer edecek bence)


Almanların birası, Fransızların şarabı varsa bizim de rakımız var. Festival/etkinlik kapsamında tüm dünyaya duyurmak bir başka turizm kolu yaratmanın nesi kötü! Alışveriş yapmaya gelen kolları dolu turistlerdense çok daha güzel bir akım olacağı kesin.


Biz bir meyhane bulur gideriz, enfes mezelerimizi seçeriz, kadehlerimizi kaldırırız, sağlığımıza ve yanımızda olmayanlara içeriz ama bu şehir bu güzel etkinliğe mahrum kalır.


1985 yılında başlayan Salihli Şiir İkindileri'nde yıllar yılı Salihli ve çevre şehir halklarına enfes bir şiir şöleni olarak sunuldu. Ne var ki, belediye seçimlerini başka bir parti kazandı, şiir ikindilerine ara verildi. Bir sonraki seçimlerde, yine parti değişti, şiir ikindileri yeniden başladı. Geçici bir dönemdi, geçti.


Bu dönem de geçecek, yeniden Dünya Rakı Haftası kutlanacak, ancak bu yıllar kayıp kalacak.


Bu hafta sonu, Dünya Rakı Haftasından mahrum kalan İstanbul’da rakı içmeye, sohbet etmeye bir İstanbul meyhanesine giderseniz, bir de bizim için kaldırın kadehinizi, zira biz öyle yapacağız. Sağlığınıza...

Utku

留言


bottom of page