top of page
  • Yazarın fotoğrafıUtku Yılmaz

Kıyıya Oturmanın Böylesi / Nasıl oturmuş?

Tiyatroda en sevdiğim: oyuncunun bizi sahnede hazır beklediği oyunlar. Bunu milyon kere yazsam da, yılmayacağım. Perdesiz sahnelerin perdesiz oyunlarının tadından yenmeyen yönlerinden birisi. Kıyıya Oturmanın Böylesi de Merve Engin'in bizim koltuklarımıza yerleşmemizi beklemeyerek kendini sahneye atmasıyla başlıyor. Ve hooop oyunun hikayesine alıyor. 


Kıyıya Oturmanın Böylesi ve Commedia Gabriellina hakkında

Commedia dell’arte türünde yani saray için değil, halk için yapılan, aşık karakterler haricinde tüm karakterlerin masklarla oynadığı tiyatronun evrilmiş hali olan Commedia Gabriellina türü için Merve Engin ile Kıyıya Oturmanın Böylesi, henüz ilk ve tek örneği. Commedia Gabriellina türünün farkı, efsane bu ya, bir oyun öncesinde bir oyuncu hariç tüm oyuncuların oyuna giderken kaza geçirip oyuna yetişemediği (oyuna çıkamayacakları) için tek oyuncunun seyircilerin tepkileri nedeniyle oyunu tek başına sahnelemek zorunda kalması ile ortaya çıkmış bir tür.

11 ayrı karakteri, sesi, elleri, ayakları, vs tüm bedeniyle canlandıran Merve Engin'e mask ve diğer aksesuarlar eşlik ediyor. Araya başka masklar da karışmış gerçi (Hala her yer Taksim, her yer direniş). Kıyıya Oturmanın Böylesi uzun süredir almak istediğim mask dersi konusunda beni yeniden heyecanlandırdı. 


Künye:

Oyuncu: Merve Engin

Kanava, masklar ve süpervizör: Antonio Fava


Kıyıya nasıl oturmuşlar, bi' bakın.  Utku,

Dünya Tiyatrolar Günümüz kutlu olsun. #tiyatroiyidir

Yorumlar


bottom of page