top of page
  • Yazarın fotoğrafıUtku Yılmaz

Şadan Gökovalı'yı kaybettik

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın manevi oğlu Prof Dr Şadan Gökovalı'yı kaybettik.


Haberi duyduğumda, burnuma bazı kokular, kulağıma bazı sesler, damağıma bazı tatlar geldi. Anılarım içimde hareketlendi sanki. Tüm orta okul ve lisem.


Bir önceki (yazılarını buraya taşıdığım) blogumun ismi Renk İkindileri'ydi. Blogum ismini Şiir İkindileri'nden almıştı. Salihli Şiir İkindileri, Salihli'de 1985 yılından itibaren, güzün ve baharın olmak üzere yılda iki kez, ikindi vakti düzenlenen bir etkinlik dizisiydi. Şiirler, şarkılar, söylenceler olurdu. Çok sevdiğimiz şairlerin katılımının yanı sıra, henüz adını duyurmamış, ancak söyleyecek çok sözü olan şairler de davet edilirdi. (Salihlili genç biri vardı, sanırım ismi Mustafa'ydı, şahane şiirleri vardı; acaba ona ne oldu?)

Salihli Şiir İkindileri Zafer Keskiner ve Şadan Gökovalı'nın eseriydi. Zafer Keskiner fikri bulmuş, Şadan Gökovalı olgunlaştırmıştı. Cemal Süreya'nın "Salihlili Şadan" dediği Şadan Gökovalı, Salihli Şiir İkindilerini yıllarca yönetti.


Çok sevdiğim çokça şairle Salihli Şiir İkindileri'nde tanıştım, bir kısmı ile sohbet ettim, daha doğrusu sohbetine dahil oldum. Mitolojiyle ikindilerde tanıştım, güzel söylenceler dinledim. Dinlemem dediğim müzikleri dinledim, sevdim.


Orta okulum ve lisem ikindilerle geçti; hatta üniversiteye İstanbul'a geldiğimde bile ikindi vakti Salihli'ye gidiyordum.


Salihli Şiir İkindileri son zamanlarda sulandırılmıştı, sonra da kaldırıldı; çünkü o güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler. -di'li geçmiş zaman koymak epey zor oldu. Biliyorum ki yeniden ikindi vakti Salihli'de Şadan Gökovalı'ya ve Zafer Keskiner'e şükranla güzel şiirler, söylenceler okunacak ve ben orada olacağım.


Bana ve Salihlili çokça kişiye katkısı büyüktür.

Sevgi ve minnetle. 💛

Utku

Comments


bottom of page