top of page
  • Yazarın fotoğrafıUtku Yılmaz

Aldım, gitti.

Evet başlıkta spoiler verdim; aldım. Gerçi yarı yıl raporunda alışveriş geliyorum demişti. Oraya geliriz.


Öncelikle: yaz en kolayı. Gezip tozmaktan, leylalığınızdan, hafifliğinizden aklınıza hiç alışveriş gelmiyor. (Ya da ben bu almama işine iyiden iyiye alıştım.) Hatta evdeki eşyalar fazla gelmeye başlıyor ve ferahlamak istiyorsunuz. İddia, sadece satın almama değil, almamaya, sahip olmamaya döndü. "Hayır" demek 'vermek, kurtulmak' şahane bir özgürlük. Birkaç senedir giysi dolabımı sadeleştirmeye çaba gösteriyordum; eve gelenlere göstermek ve vermek üzere giysilerimi ayırıyordum. Bu dönemde örtüler, sandalyeler, mutfaktakiler dikkatimi çekmeye başladı. Onlardan da kurtulmaya başladım.


Yılın yani iddianın başında kendime verdiğim, deterjan ve kişisel bakım dolabımdan kurtulma sözü, harika bir sözmüş. O kadar çok deterjanım, saç bakım yağım, nemlendiricim, deodorantım varmış ki. Son kullanma tarihi olmasa 3 yıl bir şey satın almama gerek kalmaz. Mesela ne fark ettim: kavanozun sonunda kalanlar neden kullanılmıyor acaba? Bitirmek mi istemiyoruz, atmak mı?


Yazın dikkatimi çeken başka bir daha var: plastikler, ben talep etmesem de, bana geliyor. Naylon poşet kullanmamak benim elimde olabiliyor; ama pipet, kaşık, çatal olamıyor. Örneğin pipet; henüz sipariş verirken "pipet vermenize ne gerek var? Hem size maliyet oluyor, hem dünyaya yük, bıkbıkbık" karşımdakini offf'latana kadar bıkbıklıyorum. Siparişim pipetle gelirse, istememiştim, diye geri gönderiyorum; işşşallah anlıyorlardır.


Evet yazın birkaç şey aldım. İlk aldığım şey; mouse oldu. Sürekli bilgisayar başında ve mobil olduğum için hafif, küçük, kıvrak, kablosuz birine ihtiyacım vardı. İddiamı göz önünde tutarak bir süre idare etmeyi düşündüm; ama iyi bir mouse kullanmamak işimi engelledi. Ben de beğendiğim birini satın aldım. Diğer satın aldıklarımsa dans ayakkabısı ve tişört. Aslında toplantılarda gömlek giyiyorum. Bu sene iddianın da etkisiyle araç kullanımımı da azalttım, olabildiğince yürüyorum, gömlekle yürümek zor oluyor. Ceketlerimin altına tişört giymeye karar verdim ve satın aldım. Dans ayakkabısını da aynı nedenle aldım; topuklu ayakkabı giymeyi seviyorum, dans ayakkabısı konforlu oluyor. Zor bir karar oldu; ama mouse satın almamdan sonra başka şeyler de satın almam kolaylaştı. İlk satın alma kararıma verdiğim emek, zihin ve zamanı, ikinciye vermedim. Yılı iddiamla kapatmak için kendimi durdurmam gerekebilir.


Aldım, gitti

Utku


Comments


bottom of page